Την Τετάρτη 15 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας ενημερωτική ομιλία-εργαστήριο για τις Πρώτες Βοήθειες, με εισηγητές τους επαγγελματίες του Εθνικού Κέντρου Άμεσης Βοήθειας (Ε.Κ.Α.Β.): κ. Βησσάριο Φέκα, Διασώστη ΕΚΑΒ, κ. Στέφανο Μπίνο, Ιατρό ΕΚΑΒ, κ. Φανή Ζέρβα, Διασώστρια ΕΚΑΒ και κ. Λευτέρη Γκουντή, Διασώστη ΕΚΑΒ. Την ομιλία παρακολούθησαν όλα τα τμήματα του σχολείου ανά τάξη, με τη συνοδεία των καθηγητών που είχαν μάθημα στα τμήματα τις αντίστοιχες ώρες. Στο πρώτο μέρος παρουσιάστηκαν κάποια θεωρητικά στοιχεία για τις Πρώτες Βοήθειες και στο δεύτερο μέρος τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα, ανά τμήμα, να κάνουν πρακτική εξάσκηση με την καθοδήγηση των διασωστών σε βασικές τεχνικές των Πρώτων Βοηθειών.